Gizli kızgınlık, tohumu tutturmak ve yavru attığında haberdar olmak için Actimoo yanınızda.

Çiftçilerimizin kızgınlığı çoğu zaman farkettikleri halde, zamanlama konusunda yaşadıkları sorunlar tohumlama başarısızlığını doğurmaktadır. Gizli kızgınlık ise her geçen gün daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Genetik özellikleri süt verimine yönelik sürekli geliştirilen ineklerin, kızgınlık davranışları zayıflamakta ve gizli kızgınlık sebebiyle tohumlama olasıkları sürekli azalmaktadır.

Diğer taraftan tam doğru anda atılmayan tohumlar ise başarı şansını sürekli azaltmaktadır. Atıldığı halde tutmayan bir tohumlamanın maliyeti yanında bir aylık geç gelen buzağı, süt veriminde yaşanacak düşüş bir arada düşünüldüğü zaman kızgınlık maliyeti çoğu durumda 500 TL'den aşağı olmamaktadır.

Tüm bunların yanında buzağılama ve sürekli sürü büyümesi çiftçilerimizin en önemli başarı kriteridir. Sürekli kaçan kızgınlık ciddi maliyetleri yanında getirir, belki daha da önemlisi çiftçilerimizin çalışma azmine büyük bir darbe vurmaktadır. Tutmayan tohumlar, çiftçilerimizin moralini bozmakta, çalışma şevkini kırmaktadır.


İşte bütün bu sorunları ortadan kaldırmak için en akıllı yardımınız Actimoo, sizin için her an sürünüzü gözetlemek ve gördüğü ilk kızgınlığı anında haber vermek için hazır. Actimoo ineklerin boynuna takılır, kızgınlığı yakalamak için hareketlerini sürekli kaydeder. Şüpheli bir hareket olduğu anda hem size, hem isterseniz veteriner hekiminize ya da çiftliğinizde görevli birine anında SMS ile bilgi verilir.

Hayatınızı kolaylaştırmak ve artık daha fazla kızgınlık kaçırmamak için Actimoo Anadolu Çiftçisine, size özel hazırlandı.